Pest megye több pontján vízkorlátozást rendeltek el
A hőség miatt megnövekedett vízfogyasztást több településen korlátozni kellett.
I. fokú vízkorlátozás lépett életbe június 27-től visszavonásig Erdőkertes, Szada, Őrbottyán és Veresegyház teljes területén. Az intézkedést a térséget ellátó Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV) kezdeményezésére rendelték el a helyi önkormányzatok a berobbant extrém kánikula és a hálózaton tapasztalható kritikus terhelés miatt.
A napok óta tartó csapadékmentes kánikula és a hétvégi 40 fok közeli csúcsértékek miatt ugrásszerűen megnövekedett az agglomeráció vízfogyasztása. A vízművek berendezései maximális kapacitáson pörögnek, ám a tározók szintjének drasztikus csökkenése miatt elkerülhetetlenné vált a hatósági beavatkozás. Ha nem lépnek időben, a kritikus nyomásesés mellett teljes vízhiány alakulhatna ki a magasabban fekvő utcákban, így viszont még fenntartható a folyamatos és biztonságos ivóvízellátás.
A takarékos ivóvízhasználat mellett a lakosságot az alábbi célokra kérik, hogy mellőzzék az ivóvíz felhasználását:
- kerti növények, gyep tömlős locsolása 6 és 23 óra között
- automata öntözőrendszerek működtetése
- úszómedencék feltöltése és utántöltése
- gépjárművek tömlős mosása
- utak, járdák, burkolatok vízzel történő tisztítása
A korlátozások betartását az önkormányzatok ellenőrizhetik, a szabályszegők pedig komoly bírságra számíthatnak. A vízügyi szakemberek arra kérnek mindenkit, hogy a kánikula idején mellőzzék a felesleges vízpazarlást, mert csak a közös odafigyeléssel biztosítható, hogy mindenkinek jusson alapvető ivóvíz a legmelegebb órákban is.
Borítókép: barlabasheni