illusztráció illusztráció

A Balatonból frissítik fel a Sió vizét

Ehhez most 150 ezer köbméter vizet használnak fel, de erre az intézkedésre menetrendszerűen minden nyáron sor kerül.

A meleg nyári, valamint a kánikulai napok jelentősen befolyásolják a Sió-csatornának a Siófok belterületi szakaszán tározott víz minőségét, mely szakasz 2 km hosszú.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság Facebook-oldalán közzétett információi szerint ilyenkor szükséges az elszíneződött és kellemetlen szagú víz frissítése. Erre minden nyáron sor kerül, hozzátartozik az üzemrendhez.

A friss víz visszapótlása a Balatonból történik, azonban a tó vízkészletének megóvása, a minél takarékosabb vízfelhasználás érdekében, a mostani vízcseréhez használt víz az eddigi hasonló visszapótlásoknak mintegy fele lesz.

Országos Vízügyi Főigazgatóság
illusztráció
Siófok | Fotó: Felicity

A tájékoztató szerint a művelethez a vízleeresztő zsilipet rövid időre megnyitják, de csak kismértékben. A művelet során 150 000 köbméter vizet használnak fel, mely 0,25 tómm-nek felel meg, ami azt jelenti, hogy a tó vize ezáltal mindössze csak 0,25 mm-rel csökken. Ez az intézkedés tehát a Balaton vízállását egyáltalán nem befolyásolja, hiszen a tó akár 1 cm-t is párologhat egy melegebb napon, azaz kevesebb, mint egy óra alatt elpárologhat ennyi víz.

Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem tekinthető balatoni vízeresztésnek.

A vízcsere során kiemelt szempont a Sió-csatorna siófoki belterületi szakaszának előírt üzemrendje, valamint elsősorban a Balaton vízkészletének takarékos felhasználása. 

Iratkozz fel Messenger csatornánkra, hogy elsők között értesülj a fontos időjárási hírekről.

Borítókép: Zekko35

Címkék
Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés